Home » E-handelstrender 12: Halens läggs ner

E-handelstrender 12: Halens läggs ner

Vi är lite chockade, men egentligen inte förvånade att Halens läggs ner. Kommer fler postorder-veteraner att duka under för den internationella konkurrensen inom e-handeln? Vi undrar också om Black Friday verkligen är lönsamt? Sedan tittar vi lite närmare på Stockholms Handelskammare senaste statistik om handeln i Stockholm. Kan man alltid skylla på e-handeln när det går dåligt? Är det inte helt förlegat att bara redovisa försäljning i den fysiska kanalen? Medverkande i det 12 avsnittet av podcasten E-handelstrender är Urban Lindstedt, Carin Blom och Christer Pettersson.

Medverkande är programledare Urban Lindstedt; Carin Blom, detaljhandelsexpert Postnord, och Christer Pettersson, e-handelschef på Arvato.

E-handelstrender är en podd där journalisten och e-handelsexperten Urban Lindstedt tillsammans med medverkande från e-handelsvärlden diskuterar den senaste veckans vikigaste e-handelsnyheterna under drygt 30 minuter. Tre ämnen och tre medverkande.

Så lyssnar du:

Prenumerera via Itunes/Podcaster

Lyssna strömmande ovan.

Ladda ner avsnittet eller lyssna strömmande hos Soundcloud.

Podden sponsras av betalföretaget Arvato som erbjuder smidiga betalningar för alla kanaler.

Länkar till nyheter som diskuteras i podden:

Halens läggs ner 

Black Friday är olönsamt 

Traditionell modehandel pressas av nätet 

 

Relaterade avsnitt